UKS JUDO ŚWIĘTOCHŁOWICE

Jeżeli chcą Państwo aby wasze dziecko było zdrowe, sprawne, pewne siebie. Jeżeli macie trudności z opanowaniem temperamentu swoich pociech.

Uczniowski Klub Sportowy Judo Świętochłowice ogłasza zapisy na judo dla DZIECI OD LAT 4 I MŁODZIEŻY

Opis zajęć

Dzieci i młodzież trenuje na specjelnie zaadaptowanej salce tylko do judo ze specjalnymi matami "Tatami". Zajęcia odbywają się w Zespole Szkół Technicznych i Zawodowych na ulicy gen. Wł. Sikorskiego 9 (100m od Młodzieżowego Dom Kultury przy ul. Harcerskiej 1).

Zajęcia judo prowadzone są w oparciu o gry i zabawy ruchowe. Dzieci uczą się wielu technik, terminologii japońskiej i sposobów sędziowania walki sportowej. Judocy systematycznie uczestniczą w zawodach na terenie Śląska i przywożą wiele medali i dyplomów.

Grupy na zajęciach i terminy

W grupie znajdują się zawodnicy i zawodniczki w różnym wieku. Najmłodszy ma 4 lata a najstarszy 16 lat. Poziom zaawansowania judoków to 6, 5, 4, 3 i 2 Kyu (biały, żółty, pomarańczowy, zielony i niebieski pas).

Dzień Godzina Grupa
Poniedziałek15:30Przedszkolacy I
17:00Starsza
Wtorek15:45Początkująca (6 lat i więcej)
17:00Starsza
Środa15:30Przedszkolacy II
17:00Starsza
Czwartek15:45Początkująca (6 lat i więcej)
17:00Starsza

Dlaczego JUDO?

Judo jest dyscypliną sportu pochodzącą z Japonii. Dosłownie judo oznacza „łagodną drogę”, „drogę do zwinności”. Jest sportem rozwijającym bardzo wszechstronnie ze względu na różnorodne formy treningu. Trening obejmuje ćwiczenia ogólnorozwojowe, gimnastyczne, akrobatyczne, siłowe, zwinnościowe, gibkościowe, stosuje się również w treningu gry zespołowe często zmodyfikowane w taki sposób, aby, mogły stanowić przygotowanie do właściwego treningu judo.. Judo rozwija u młodego człowieka wiele cech zarówno fizycznych jak i intelektualnych takich jak: zwinność, siłę, wytrzymałość, szybkość, spostrzegawczość, odwagę, odporność, koncentrację itp. Można, więc śmiało powiedzieć, że jego wpływ na rozwój dzieci i młodzieży jest niezaprzeczalny jak również to, że judo może stanowić doskonały etap przygotowując do uprawiania innych dyscyplin indywidualnych czy zespołowych.

Uprawianie tej dyscypliny można zacząć w bardzo wczesnym wieku na początku szkoły podstawowej a nawet wcześniej. Oczywiście trening judo w tak młodym wieku zawiera przede wszystkim elementy ogólnorozwojowe i gimnastyczne, przeważają raczej ćwiczenia przygotowawcze, które mają przystosować dziecko do dalszego, bardziej zawansowanego treningu judo. Na tym etapie jedną z głównych metod treningowych są gry i zabawy, które dzieci uwielbiają, a więc bawiąc się znakomicie się rozwijają..


Dobieramy gry i zabawy do treningu

Dobierając gry i zabawy do treningu zwracamy uwagę na to, aby spełniały one następujące zadania:oddziaływały wychowawczo na kształtowanie charakteru wprowadzały do zajęć pozytywne stany emocjonalne przyspieszały opanowanie podstawowych elementów techniki i taktyki pełniły rolę środka ogólnego przygotowania fizycznego.

Ćwiczenia prowadzone w formie zabawowej stwarzają określony rytm myślenia, wynikający ze zmienności sytuacji, w których dziecko samodzielnie i szybko musi decydować o doborze odpowiedniego działania. Zabawa i gra włączona do procesu treningowego jest jedną z podstawowych metod rozwijania i doskonalenia cech charakteru. Wychowanie dziecka odbywa się w warunkach obiektywnie umożliwiających trenerowi dokładne poznanie wychowanka na tle grupy.


Program zajęć obejmuje:

ćwiczenia ogólnorozwojowe i usprawniające ćwiczenia korekcyjne oraz gimnastyczne, gry i zabawy ruchowe, nauka sztuki miękkiego padania, nauka i trening technik judo, nauka taktyki walki oraz przygotowanie do udziału w zawodach.


Judo ćwiczy charakter.

Rozwija pięć głównych cech. W judo najważniejsze jest budowanie charakteru poprzez wysiłek, samodyscyplinę, ukierunkowane działania, etykietę i stabilność emocjonalną. Dziecko przekonuje się, że aby dojść do czegoś, poprawnie wykonać technikę, czy osiągnąć wynik sportowy, należy wiele razy powtarzać to samo ćwiczenie. Dzięki judo dzieciaki uczą się określać kierunek działania. Powinny wiedzieć, co robią i dlaczego. Etykieta judo, wszystkie ukłony, przywitania i pożegnania – uczy szacunku dla drugiej osoby. Nigdy nie wiadomo, w czym nasz przeciwnik jest lepszy. Nie wiemy, w jakiej sytuacji i kiedy spotkamy się z nim ponownie. Judo uczy stabilności emocjonalnej – tego, że sensowniej jest z dystansem spojrzeć na problem niż poddawać się chwilowym emocjom.

Zapisy, spotkanie organizacyjne

Spotkanie organizacyjne dla wszystkich zainteresowanych trenowaniem judo odbywa się zawsze pod koniec września w Zespole Szkół Technicznych i Zawodowych w Świętochłowicach, ul. Sikorskiego 9 (świetlica) w tej szkole też znajduje się sala do judo na której trenujemy. W razie pytań proszę o kontakt.